Artem Nakonechnyi

O mnie

Praktykuję jogę od 6 lat, a nauczam – 4 lata, chociaż wydaje mi się, że przez całe swoje życie byłem badaczem tych rzeczy, które obejmuje joga. Jestem zainteresowany jogą jako taką w całości, z czego wynika doświadczenie, które stało się nieodłączną częścią mojego życia. Uważam, że ćwiczenie asan bez zrozumienia filozofii jogi to tylko gimnastyka. Ukończyłem kursy nauczycielskie Balance Yoga (ukraińska autorska metodyka jogaterapii), uczestniczyłem w wielu seminariach jogaterapii, regularnie brałem udział w największym europejskim festiwalu jogi Avatar Fest (który odbywa się w formie maratonu jogi) – na dwóch ostatnich (2020 i 2021) prowadziłem swoje zajęcia. Wielokrotnie brałem udział w warsztatach gimnastycznych ze stania na rękach i innych trudnych elementów gimnastycznych. Regularnie czytam książki i publikacje na temat jogi, filozofii i anatomii.

Mój styl i lekcje Tapas Jogi

Tapas z sanskrytu oznacza wewnętrzne ciepło, ogień, ascezę. Podczas praktyki wykorzystamy asany i pranajamę w celu podniesienia wewnętrznego ognia, żeby oczyścić ciało i umysł, którego używamy do realizacji intencji i samorealizacji.
Podczas zajęć zostaną objaśnione fragmenty filozofii jogi, w celu zrozumienia samej istoty jogi i wykorzystania jej na macie. Wyjaśnimy także jak wykonuje się różne techniki oddechowe, bandhy i specyficzne ćwiczenia mięśni brzucha. Będziemy wykonywali kombinacje interwałowych dynamicznych i statycznych ćwiczeń wzmacniających konkretne grupy mięśni oraz będziemy rozciągać mięśnie i powięzi potrzebne do utrzymania trudniejszych pozycji w jodze.
Główna zaleta zajęć to możliwość zrozumienia szczegółów techniki, indywidualne korekty i dostosowanie do poziomu uczestników, co sprawia, że zajęcia są bezpieczne, nie są kontuzjogenne i mają terapeutyczny wpływ na zdrowie. Celem każdego z zajęć jest oswojenie jednej lub kilku trudnych asan, z których powstaje cała sekwencja. Celem końcowym nie jest osiągnięcie pozycji, a tylko obserwacja i doświadczanie swojego ciała i umysłu w pozycjach wychodzących poza granice strefy komfortu, z czego wynika doświadczenie jogiczne oraz pojawia się odpowiedź na pytanie “Kim jestem?” albo “Kim nie jestem?”.
Po ćwiczeniu asan, podczas sawasany, używam mis tybetańskich, żeby wprowadzić Was w stan większego zrelaksowania umysłu i pogłębienioną medytację.

Lekcje odbywają się w środy o 19.45 na poziomie ogólnym, adaptowanym do średniego poziomu grupy.